11ти октомври во Бурса

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Бурса, Турција

Датум

07 октомври 2022 – 11 октомври 2022

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

Бурса – Ескишехир
(Турска Венеција)

Бурса се наоѓа во северозападниот дел на Анадолија на падините на планината Улудаг висока околу 2.500 метри во јужниот дел на Мраморскиот регион. Градот е најпознат по текстилот. Во минатото градот бил центар на производството на свила. Денес најпозната знаменитост поврзана со свилата е „Каза Ан“, кој од 1490 година е центар на трговијата со свила. Зградата располага со 95 соби. На горниот кат може да се купи речиси сè – од свилени марами до постелнина и облека со традиционалните турски мотиви. Денеска, во градот се одржува Саем на меѓународниот текстил. Освен автомобилска и текстилна индустрија, градот е познат и по производство на млечни производи, преработена храна и пијалаци.

 

1 ден 07.10.2022 (петок ) Кавадарци- Бурса

Тргнување на групата во 15.00 часот. Патувањето се одвива преку Грција со нoќно возење и царински формалности.

 

2 ден 08.10.2022 (сабота) Бурса

Пристигнување во Бурса во утринските часови..

*Панорамски разглед на Бурса и првиот главен град на Отоманската империја. Посета на Зелената џамија која е изградена во 15 век.Карактеристична е нејзината внатрешност која е украсена со зелен мермер .Во склоп на џамијата е и гробницата на Султан Мехмед и Ѓелеби заедно со семејството. Во близина се наоѓа и мостот Ирганди. Се тврди дека мостот е еден од четирите мостови во светот кои имаат продавници. Разглед на градот – познатата Ули Џамиja со дваесет блескави мали куполи и извонредна фонтана во внатрешноста, градскиот парк, ѕидините на тврдината и панорамскиот локалитет со гробниците на првите отомански владетели – Осман и Орхан бег. , Посета на Коза Хан – „познатиот пат на свилата“, кој е единствен со своите безброј продавници со свилени марами – вистинско уметничко дело. Слободно време за шолја миризлив турски чај Можност за ручек во типичен локален ресторан со познатиот специјалитет на Бурса – Искендер ќебап .Слободно активности. Ноќевање.

 

03 ден 09.10.2022 (недела) Бурса – Ескишехир – Бурса

Појадок.Поаѓање и пристигнување во Ескишехир – познат и како „турска Венеција“, родното место на Насрадин Хоџа. Денес тој е модерен и просперитетен град и четврти по големина универзитетски центар во светот со речиси 2 милиони студенти. Разгледување на Ескишехир – етнографскиот комплекс „Одунпазар“ Куршунлу џамија, Кент Парк со вештачка плажа.

Факултативна екскурзија Полудневна екскурзија до паркот Сaзова каде што е импресивниот замок од бајките, кој потсетува на Дизниленд. Aзиската минијатура со 32 модели , нај новата зоолошка градина „Ескишехир“ со 234 животни, изградена во 2017 година – на територијата на зоолошката градина има Тропски истражувачки центар, јапонска градина, куќа на папагали и др. Враќање во Бурса. Ноќевање.

 

04 ден 10.10.2022 (понеделник) Бурса – Кавадарци

Појадок. Напуштање на хотелот .Можност за слободно време за уживање во Бурса и шопинг во многубројните продавници или посета на познатото село Чумаликизик .Чумаликизик е најстарото село во Турција Заштитено е од УНЕСКО и во истото сеуште се запазени традиционалиниот муслимански начин на живеење Село во кое се снимени многу турски серии Поситителите ќе имаат можност да прошетат по тесните сокаци на селото да уживаат во шарените бои на куќите, малите продавнички како и рестораните со традиционална храна .Потоа групата се упатуваме кон Македонија

 

05 ден 11.10.2022 (вторник)

Пристигнување во Македонија во попладневните часови.

 

Цена на аражманот : 8.500 промо цена 20.09.2022

Редовна цена на аранжманот: 9.500 ден

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Кавадарци – Бурса
 • Сместување во хотел 3* НП;
 • Посета на Ули Џамија;
 • Посета на Зелена Џамија;
 • Козан Хан;
 • Професионален туристички пратител на групата;
 • Професионален локален туристички водич.

    ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Панорамски разглед на Бурса и локален водич – 10 евра (задолжително);
 • Целодневен излет до Ескешехир (автобус +локален водич +влезница во парков Сазова за зоoлошката+ градина,јапонска градина+аквариум) 40 евра;(миниум 35 патници)
 • Посета на селото Чумаликизик 5 евра ;
 • Доплата за еднокреветна соба 2.400.ден;
 • Патничко здраствено осигурување 200 ден.

 

      НАПОМЕНА:

 • За реализација на програмата потребни се минимум 40 лица
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање,во случај на недоволен бој на патници.
 • Пасошот треба да биде со важност мин. 6 месеци од денот на враќање.
 • Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата.
 • Агенцијата го задржува правото за промена на термините за излетите

За ова патувањеважат општите услови на Т.А Екстра Бус

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

Menu