Истанбул

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Истанбул, Турција

Датум

08 октомври 2021 – 12 октомври 2021

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

И С Т А Н Б У Л

 1. ДЕН (08.10.2021 Петок) МАКЕДОНИЈА – ИСТАНБУЛ

  Состанок на групата и поаѓање од градовите:
  Скопје во 16:00 ч.(Хотел Вип наспроти Саем)
  Велес во 16:30 ч.
  Кавадарци во 17:00 ч,
  Неготино во 17:15 ч
  Се патува преку Грција, во ноќните часови со планирани попатни паузи.

 

 1. ДЕН (09.10.2021 Сабота) ИСТАНБУЛ

Пристигнување во предпладневните часови, сместување во хотел. Хотелот се наоѓа во областа Лалели. По сместувањето со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со движење преку Капали чаршија до посета на најпрепознатливите знаменитости:

ХИПОДРОМ (кој некогаш служел за коњски трки), а денес е познат како плоштад Султан Ахмет важно место за градот во текот на целата историја со своите различни ознаки од времето на византискиот, римскиот и осмалинскиот период,

– Можност за индивидуална посета на СИНА ЏАМИЈА (изградена од познатиот Мехмед Ага и единствената џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња)

– Можност за индивидуална посета на АЈА СОФИЈА (најпрва црква на Светата мудрост градена во времето на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот, ја претвара во џамија, а потоа се прогласува за музеј и беше една од најпосетуваните атракции во Истанбул за денес претседателот Ердоган повторно да ја претвори во џамија)

ПАЛАТАТА ТОПКАПИ – музејот каде се наоѓа мечот на пророкот Мухамед и административен центар на Османлиската Империја во која турските султани живееле со векови и буквално претставува град во град.

Слободни активности. Можност за шопинг во Капали Чаршија, покриената чаршија од 61 уличка и околу 4.000 продавници.
Ноќевање.

 

 1. ДЕН (10.10.2021 Недела) ИСТАНБУЛ

Појадок. По појадокот се упатуваме кон:

Панорамски разглед со локален водич на градот,
– Посета на Вселенската Патриаршија и возење покрај Златниот Рог,
– Кафе пауза на Таксим, најпознатиот плоштад во Истанбул,
– Незаборавното крстарење по Босфорот,
– Факултативен разглед на прекрасната палата Долма Бахче со зелените паркови и раскошот кој го нуди и кој ќе ви остане во сеќавање,
– Факултативна посета на Miniaturk – овде може да ги видеме најпознатите градби на Турција во минијатурно издание , прекрасно место за добри фотографии.
– Слободни активности.
– Факултативна посета на Sapphire Seyir Terasiсо 4Д проекција
Ноќевање.

 

 1. ДЕН (11.10.2021 Понеделник) ИСТАНБУЛ

Појадок и одјавување од хотелот.
За крај посета на трговскиот центар FORUM во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми Turkuazoo. Поаѓање за Македонија, ноќно возење преку Грција со попатни паузи.

 

 1. ДЕН (12.10.2020 Вторник) МАКЕДОНИЈА

Пристигнување во утринските часови.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:

4,990 мкд. (за уплата до 30.09.2021)
Редовна Цена: 5,500 мкд.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • – превоз на наведената релација со високо туристички автобус;
 • – 2 ноќевања со појадок во 3*.во Истанбул
 • – посета на Хиподромот
 • – посета на Сината Џамија
 • – посета на Аја Софија
 • – посета на Капали чаршија
 • – посета на Таксим
 • – посета Трговски центар Форум
 • – пешачки разглед со локален водич
 • – професионален туристички придружник;
 • – организација и реализација на патувањето.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • – панорамски разглед 10 € -задолжително
 • – крстарење со брод по Босфор20 €
 • – посета на Долма Бахче Сарај(превоз влезница локален водич) – 25 €
 • – посета на Топ Капи Палатата (влезница, локален водич) – 25€
 • – посета на Miniaturk(влезница,превоз, локален водич) – 10€
 • – посета на Sapphire Seyir Terasiсо 4Д проекција (влезница и превоз) – 20€
 • – посета на Аквариумот Turkuazoo ( превоз , влезница) – 20€
 • – здравствено патничко осигурување (задолжително) – 200мкд.

НАПОМЕНА:

– За реализација на аранжманот потребни се 40 патници;
– Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред поаѓање;
– Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;
– Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;
Пасошот мора да има важност минимум 180 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;
– Уплата исклучиво во денари

НАПОМЕНА:

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО ТУРЦИЈА

Ве информираме дека при влез во Р. Турција, според Covid-19 протоколот потребно е да се приложи еден од следните документи:
* Негативен PCR или негативен Брз антиген тест. Копија од Тестот задолжително носете со вас, или
* Потврда за вакцинација од Covid-19 (14 дена по примена втора доза од вакцината). Сертификат за вакцинација задолжително носете со вас,или
* Сертификат за прележан Covid-19 (можно е патување по 1 месец од потврдената инфекција, но, максимум до 6 месеци од датумот на тестирање). Сертификатот задолжително носете со вас.
Почнувајќи од 15 март 2021 година, патниците кои патуваат за Турција се должни да пополнат „Електронски формулар“ во последните 72 часа пред нивното патување на следниот линк:  https://register.health.gov.tr

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО МАКЕДОНИЈА:

Во делот на мерките поврзани со патувања на граѓаните со важност од 01.09.2021г. се додава точка 14, со која при влез во државата сите лица (домашни и странски) треба да приложат еден од следните документи:
⦁ Сертификат / потврда за извршена имунизација (вакцинација)од вирусот SARS-CoV-2, односно примени најмалку 2 дози на вакцина против COVID-19;
⦁ Сертификат /потврда за прележан COVID-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето;
⦁ Медицинска потврда со негативен резултат од RT PCR SARS-CoV-2 тест,направен во рок од најмногу 72 часа пред влез во нашата држава;
⦁ Негативен резултат од брз Тест за Антигеннаправен во рок од најмногу 48 часа пред влез во нашата држава.
Патниците (над 18 години) кои немаат сертификат за извршена имунизација или за прележан COVID-19 во последните 45 дена, доколку не сакаат да бидат упатени во домашна изолација ќе треба да направат тест за време на престојот во странство непосредно пред враќањето за Македонија.

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

Hotel Olympion Beach **

hotel
Menu

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'monsterinsights_tracking_script' not found or invalid function name in /home/customer/www/ekstrabus.com.mk/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287