23ти ОКТОМВРИ НА СЕВЕРОТ ОД БАЧКА И УНГАРИЈА

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Бачка и Унгарија

Датум

20.10.2023 – 23.10.2023

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

23.ОКТОМВРИ НА СЕВЕРОТ ОД БАЧКА И УНГАРИЈА
Ергела Келебија-Сегедин-Суботица

Прв ден: 20.10.2023 (петок)

21:30 часот заминување на групата од Кавадарци и во 23:00 часот од Скопје кон Војводина со туристички автобус преку граничниот премин Табановце, со попатни одмори.

Втор ден: 21.10.2023 (сабота)

Пристигнување во претпладневните часови на најсеверниот дел од Бачка, во селото Келебија кое се наоѓа на само десетина километри од центарот на Суботица и на 500 метри од границата со Унгарија. Сместување на групата во Хотел Вила „Majur“ 4****, преубав објект кој потсетува на дворец од бајките (http://www.vilamajur.com/sr/).  Хотелот е опкружен со прекрасен парк во кој доминираат борот и елата, со уредени патеки за прошетка и летниковци за одмор, вештачко езеро со дрвена куќичка наменета за гуските и шатките, тениски игралишта… Вистински рај за одмор на душата. Слободно време за одмор од патувањето. Во договореното време заминуваме на разглед на најголемата ергела за одгледување на коњи од расата липицанери, ергелата Келебија која е во сопственост на хотелот (http://www.ergelakelebija.rs/). Изградена е во 1993-та година на површина од неверојатни 25 хектари, а денес тука се одгледуваат 80 липицанери чии матични грла биле купувани од ергелите во поранешна Југославија.  Организиран разглед на ергелата и на музејот во кој се наоѓа колекција од повеќе од 30 различни кочии, фијакери, чези и санки. Потоа следува несекојдневно доживување-возење со фијакерите низ преубаво уредениот парк и боровата шума, а сите љубители на јавањето можат со помош на искусните инструктори да пробаат да ги јаваат мирните коњи. Слободно време за кафе или за ручек во ресторанот на ергелата. Во попладневните часови враќање во хотелот каде ќе можете да уживате во содржините на хотелот кој има wellness центар: затворен базен, сауна, мини теретана и просторија за масажа. Ноќевање.

Трети ден: 22.10.2023 (недела)

Појадок. Целодневен излет во соседна Унгарија и посета на еден од најубавите градови -Сегедин кој со право го нарекуваат мала Виена. Градот е познат по својата преубава архитектура; за време на разгледот ќе го видиме Музејот на познатиот писател Ferenc Mora, остатоците од Сегединскиот дворец, хотелот Tisa-некогашно место каде се собирала Сегединската елита, Плоштадот посветен на грофот Istvan Secenјij во кој се наоѓаат некои од најубавите промероци на унгарскарта сецесија, плоштадот Dugonjic на кој е изграден Сегединскиот универзитет, Катедралната црква и плоштадот. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Во попладневните часови враќање назад во хотелот во Војводина. Вечерта, организирана вечера со музика во живо во ресторанот на хотелот. Ноќевање.

Четврти ден:23.10.2023 (понеделник)

Појадок. Се одјвуваме од хотелот и заминуваме кон Суботица, градот кој извесно време бил под Австро-унгарска власт што имало најголемо влијание врз стилот на градбите. Во центарот на градот доминира Градската куќа како најголема атракција  и Народниот театар. Една од најрепрезентативните градби во бароктен стил е катедралата градена кон крајот на XVIII век, а најубав пример за градба во стилот на сецесијата е Рајхловата Палата, некогашна семејна куќа на архитектот Ференц Рајхл. Организиран разглед на градот со локален туристички водич и слободно време за индивидуални прошетки. Во договореното време заминуваме кон Македонија. Пристигнување во доцните вечерни часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ………179 евра (11.100 денари)

(плаќање во денарска противвредност)

 

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

  • Превоз со туристички автобус
  • Две ноќевања со појадок во хотел „Majur“ 4**** на Келебија
  • Вечера со музика во живо во ресторанот на хотелот
  • Посета на Eргелата за коњи липицанери „Kelebija“ со вклучена влезница за ергелата и музејот, возење со кочии, јавање на коњи
  • Организиран разглед на градот Сегедин во Унгарија
  • Организиран разглед на Суботица
  • Локален туристички водич за време на сите разгледи
  • Организација на патувањето и лиценциран туристички придружник

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

  • Туристичка такса (се плаќа во агенцијата) – 1 евро по лице од вечер
  • Патничко осигурување

За реализација на аранжманот потребни се минимум 35 патници

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

Menu