Атина – Нова Година 2024

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Атина, Грција

Датум

29 декември 2023 – 01 јануар 2024

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

Атина – Нова Година 2024

Цена: 149 евра.

Атина е приказна која трае !

План и програма

ПРВ ДЕН 29.12.2023 (ПЕТОК)

Состанок на групата на паркингот пред хотел Русија околу 21.00 часот. Поаѓање за Атина во 21:30 часот. Ноќно возење со попатни паузи поради одмор и царински формалности.

ВТОР ДЕН 30.12.2023 (САБОТА)

Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот со локален водич (Плоштадот Омонија, Плоштадот Сантагма, каде се наоѓа парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека). Слободно време низ центарот на прекрасната Атина или посета на Акропол.

Заминување кон Глифада.
Смествање во хотел. Слободно попладне.

Вечерта слободно време за одмор или прошетка по преубавата Глифада.

ТРЕТ ДЕН 31.12.2023 (НЕДЕЛА)

Атина-Корнит-Пелопонез

Појадок.
Целодневна екскурзија на Арголида Коринтскиот канал (кој ги поврзува егејското и јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), градчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон).

Планиран одмор со можност за ручек во локалната таверна.

Враќање во Глифада. Слободно време за одмор, организирана прослава на Нова Година, враќање во хотел.

Ноќевање.

ЧЕТВРТИ ДЕН 01.01.2024 (ПОНЕДЕЛНИК)

Појадок.

Факултативна екскурзија Аполоновиот брег, летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени и рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно. Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат на самиот рт’ во слава на богот Посејдон.

Слободно време и заминување кон Македонија.
Возење со гранични формалности и попатни паузи, присигнување во доцните ноќни часови.

Што е вклучено во цената

-Превоз со високо туристички автобус
-2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Глифада
-Организиран разглед на градот со локален водич
-Организација и водство на патувањето

Што не е вклучено во цената

-Екскурзија на Арголида-Пелопонез – 45е
-Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег – 15е
-Дочек на Нова Година
-Туристичка такса 1,5е по соба од ден, наплата на рецепција во хотел
-Влезници за посета на локалитетите со водич:
Акропол 20е,
Микена 12е,
Епидариус 12е,
Посејдонов храм 10е
-Патничко осигурување

Дочек на Нова Година на плоштад

Важно

-Цените се изразени во евра, а курсот на еврото се пресметува 62 денари
-За сингл соба цената изнесува 159 евра
-Деца од 0 – 3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
-Деца од 3 до 11,99 години плаќаат 79e
-Дете до 12 години придружувано со едно возрасно лице плаќа 100% од сумата на аранжманот.
-Хотелот одредува на лице место во зависност од моменталната состојба каков тип на соба ќе добиете.
-Резервации за одреден кат или страна не е можна.
-Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати.
-Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

Menu

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'monsterinsights_tracking_script' not found or invalid function name in /home/customer/www/ekstrabus.com.mk/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287