TORONI BLUE SEA Toroni

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Торони, Грција

Датум

1 мај – 25 септември 2022

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

Халкидики – ТОРОНИ
TORONI BLUE SEA Toroni

 

Локација: хотелот е лоциран во непосредна близина на песочната плажа во Торони, една од најпопуларните песочни плажи на Ситонија, Халкидики.

Хотелски содржини: рецепција, ресторан, отворен базен, pool бар, snack бар, бежичен интернет (wi-fi), паркинг, мини маркет…

Сместување: Хотелот е организиран во два сместувачки дела од различна категорија. Депанданс (Old wing **+) -> студио-соби на приземје, 1 и 2 кат. Собите се опремени со тераса/балкон, бања, мини бар, клима уред…

Плажа: песочна плажа со сопствен beach bar

Услуга: полупансион (појадок и вечера) Напомена: согласно категоријата, собите се чистат на 2-3 дена, за одржување на собите, сервисирање на опремата и други услуги, гостите треба да јават на рецепцијата на хотелот.


Важниинформаици:
Легенда: RO – ноќевање, BB – ноќевање со појадок,  HB – полупансион (појадок и вечера)
Цените се дадени за сместување на минимум 2 возрасни лица во соба.
Цените се изразени во EUR за уплата во денарска противвредност (1EUR=62MKD).

ДОПЛАТА ЗА ПРЕВОЗ:

40 € за возрасни – повратна карта;

30 € за возрасни – карта во еден правец;

25€ за деца до 12 години – повратна карта;

Деца до 02 години бесплатно – не користи седиште

  • За пакет аранжманот во дуплекс потребни се минимум 2 лица;
  • трето,четврто и петто лице се сместуваат бесплатно, доплаќаат само превоз доколку користат 40€ за возрасен или 25€ за дете од 02 – 12 години;
  • дете до 02 години не плаќа(бесплатно) не користи седиште во автобус;
  • за патување со сопствен превоз за пакет аранжманите се одбива 10€ по лице

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
* Сместување во избраниот хотел со услуга по избор според табелите, и тоа  7 полупансиони (појадок и вечера).
* Трошоци за организација на програмата.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

* Туристичка такса од 1,5€ на ден по соба се плаќа на рецепција по пристигнување (check in) во објектот.
* Превоз до местото на избраниот хотел во Грција (на барање, со доплата, може да се организира превоз до хотелите).
* Задолжително патничко осигурување.
* Услуги како користење лежалки и чадори на плажа итн. не се вклучени во цена, освен ако е наведено поинаку во деталните описи на хотелот
* Останати индивидуални трошоци, факултативни екскурзии, дополнителни оброци….

 

АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ (секоја Недела):  40 €  (30 € за деца 2-12 год) 

 

– Превозот со автобус се извршува до туристичката дестинација, до соодветно место за запирање на автобусот според локалните сообраќајни услови.

– Избор на место за седење во автобус е можно, само со доплата од 10 € по патник, не вклучувајќи ги местата од првиот ред резервирани за персоналот.

– Секој патник има право на превоз на 1 парче багаж до 20 кг и 1 парче рачен багаж.

– Организаторот не гарантира превоз до самиот објект на сместување.

– Патниците самостојно го пренесуваат својот багаж од местото на запирање до објектот на сместување.

 

ВАЖНИ НАПОМЕНИ

* Цените се објавени во Ценовник бр.1, апартманско и хотелско сместување во Грција, со важност до 30.09.2022 година, или до објава на нов ценовкик.

* При промена на цените (зголемување на цените со објавување на нов ценовник) нема да се менува цената на веќе договорените услуги.

* Во случај на објавување на т.н. Last Minute специјални понуди пред отпочнувањето на аранжманот (поради отказ од клиент, намалена цена од сопственикот за одреден термин, недоволна продажба и сл.) нема да се менува цената на веќе договорените услуги.

 

Корисни информации

* Собите се доделуваат на рецепција (во објектот) доколку не е поинаку наведено во потврдата на резервацијата или ваучерот, а сместувањето на првиот ден и одјавувањето на последниот ден ќе се вршат според куќниот ред на секој хотел/објект и според тековната достапност на собите (генерално сместувањето се врши  по 14:00 часот, а одјавувањето на просторијата до 09:00 часот);

* Бројот на лица кои се сместуваат во собите треба да е соодветен на лицата наведени во ваучерот кој го издава организаторот на патување. Сопственикот нема да дозволи сместување на ненајавени лица.

* Организаторот не одговара за квалитетот на интернет конекцијата во местото и објектот на престој.

* Типот на соба се одредува при резарвација.
Внимание! Двокреветниот кревет (брачен) во некои хотели/објекти се состои од споени два единечни кревети.
Третиот кревет се разликува во зависност од опремата на секој хотел/објект, и може да биде: единечен кревет, кревет на преклопување или софа.

* Сите сместувачки единици, како и превозните средства се категоризирани од надлежните институции во земјата на дестинацијата, според интерните процедури и  локалните регулативи, кои се разликуваат од една до друга земја, и не се споредуваат;

* Точноста на имињата и личните податоци на патниците се одговорност на патникот кој треба да ги провери во моментот на резервација и по потврдата на услугите.

* Секоја промена на веќе потврдена резервација, се наплатува како дополнителен манипулативен трошок од 10 € .

* Секое такво барање за промена на резервација: број на лица, тип на сместување, или термин на патување, мора да биде доставено во писмена форма.

Услови на плаќање

Во случај на резервации со превоз (со автобуски превоз, чартер или лет на редовни авиолинии) или за индивидуален престој, уплатата ќе се изврши на следниов начин:

  1. За резервации со рана резервација (рани попусти – EB):

– 50% од вредноста на резервацијата се уплатува во моментот на правење на резервацијата, или до истекот на периодот на претпродажба “EB”, според понудата.

– 50% од вкупната вредност на услугите, се доплатува до 21 ден пред датумот на почеток на услугите.

  1. За резервации по Општа понуда – со редовни цени (освен EB и LM)

– 30% од вредноста на пакетот се плаќа при резервација на услугата,

– 30% од вредноста на пакетот ќе се плати до 30 дена пред датумот на поаѓање,

– 40% од вкупната вредност на услугите ќе се плати до 21 ден пред датумот на поаѓање;

  1. Во случај на резервација во последен момент-last minute (LM),  резервација ќе се изврши само врз основа на целосна уплата на услугите;

 

Отказни трошоци во случај на отказ на услугите 

Патникот може во секој момент да се откаже од патувањето/услугите и тоа треба да го направи во писмена форма. Датумот на писмениот отказ претставува основа за пресметка и наплата на отказните трошоци (во однос на основната цена на аранжманот).

Отказните трошоци што се наплатуваат во случај патникот да се откаже од резервираната услугата / индивидуален престој се следниве:

– за отказ  до 30 дена пред патувањето 30%

– за отказ од 29 до 15 дена пред патувањето 50%

– за отказ од 14 до 10 дена пред патувањето 80%

– за отказ од 09 до 06 дена пред патувањето 90%

– за отказ од 05 до 0 дена пред патувањето или во текот на патувањето 100%.

За износот на отказните трошоци, постои можност организаторот на патување да му издаде ваучер на патникот за користење на одредени услуги во одреден период, доколку давателите на услуги (хотелот, превозникот и др.) го прифатат тоа.

 

НАПОМЕНА:

За отказ на резервации уплатени по специјални понуди (SPO), рана резервација (EB) или резервации во последен момент-last minute (LM), не се враќа уплатениот аванс потребен за резервација на услугите според описот и условите на програмата.

 

КОВИД ГАРАНЦИЈА:

Во случај на отказ на резрвацијата до 31.03.2022 г. поради доле наведените причини, се гарантира целосна рефундација на уплатените средства на патникот.

* Доколку врз резервацијата влијаат околности предизвикани од пандемијата на Covid 19 или пак новите протоколи за патување и заштита кои не биле актуелни во времето на објавување на понудите и направената резервација, по барање на патникот целосно ќе му биде рефундиран уплатениот износ за направената резервација или истата ќе биде променета со нов термин за престој во објектот/хотелот.

* Како околности предизвикани од пандемијата на Covid 19 се подразбираат: затворање на граничните премини, ограничувањата за патување во Грција, ограничувањата на условите за излез и влез во земјата од која заминува или кон која патува патникот, или при болест предизвикана од Covid 19 (со потврда на позитивен ковид-тест).

 

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

No results found.
Menu

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'monsterinsights_tracking_script' not found or invalid function name in /home/customer/www/ekstrabus.com.mk/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287