БУКУРЕШТ – Нова Година 

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Букурешт, Романија

Датум

30 декември 2021 – 02 јануар 2022

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

БУКУРЕШТ – Нова Година

  1. ДЕН (30.12.2021 Четврток) СКОПЈЕ – БУКУРЕШТ

    Состанок на групата во 18:30 часот на паркингот спроти хотелот ”Holiday Inn”. Поаѓање за Романија во 19:00 часот. Ноќно возење преку Бугарија со попатни паузи за одмор.

 

  1. ДЕН (31.12.2021 Петок) БУКУРЕШТ

Пристигнување во Букурешт во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот со локален водич. Главниот град на Романија е познат уште и како „Мал Париз на Истокот“ заради своите монументи: Плоштадот на револуцијата, Операта, Војничката Академија, Триумфалната Капија, Палатата на Парламентот – најголемата административна зграда во Европа,  Патријаршијата, Селото Музеј … Сместување во хотел. Слободно време за индивидулани прошетки . Вечерта можност за дочек на Новата 2022 година на некои од плоштадите во градот. Ноќевање.

 

  1. ДЕН (01.01.2022 Сабота) БУКУРЕШТ –  СИНАЈА – БРАН – БРАШОВ

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности или факултативна посета на Синаја, Бран и Брашов. Попатна посета на градините на дворецот Пелеш во Синаја, еден од најубавите дворци во Европа, некогашна летна резиденција на романските кралеви. Самиот замок ќе биде затворен за посетители и ќе има можност да се види однадвор. Продолжуваме кон Замокот Бран, познат уште како Замокот на Дракула. Изграден уште во XIV век, тука во 1462г. бил затворен Дракула. Патувањето продолжува кон градот Брашов, лоциран во централниот дел на земјата, во регионот Трансилванија. Градот е вистински музеј на отворено. Разглед на стариот градски центар во кој се наоѓа и  познатата Црна Црква од XIVвек, најголемата готска црква во југоисточна Европа. Враќање во хотел во вечерните часови.. Ноќевање.

 

  1. ДЕН (02.01.2022 Недела) БУКУРЕШТ– СНАГОВ – СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотелот. Посета на езерото Снагов и истоимениот остров, на кој се наоѓа манастирот со гробот на Дракула. Се верува дека местото е полно со тајни и мистерии. Слободно време до заминување за Скопје, во попладневните часови.  Ноќно возење преку Бугарија, со попатни паузи за одмор. Пристигнување во Скопје следниот ден во раните утрински часови.

 

 

Цена во предпродажба: 99 € (6138,00 мкд) за уплати до 15.11.2021
Цена на аранжманот: 119 € (7378,00 мкд)

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

– Превоз со туристички автобус на наведената релација
– Oрганизирани разгледи според програмата
– Сместување во хотел 3*** на база на 2 ноќевања со појадок
– Организација и придружник на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

– Вечера во национален ресторан
– Факултативен излет до Синаја, Бран и Брашов (25€, не се вклучени влезници)
– Влезници за музеите и културно-историските споменици
– Патничко осигурување и други неспоменати посети и услуги

 

НАПОМЕНА:

– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници.
– За патување потребено е да се поседува валиден биометриски пасош, со важност најмалку уште 3 месеци.
– Организаторот го задржува правото во случај на недоволен број пријавени, да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред датумот на тргнување
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 35 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

КУШАДАСИ – HOTEL MELIKE **

ВЕЛИГДЕН ВО КУЌАТА НА БОГОРОДИЦА

Menu

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'monsterinsights_tracking_script' not found or invalid function name in /home/customer/www/ekstrabus.com.mk/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287