Ескишехир, Анкара, Бурса – Велигден

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Ескишехир ,Анкара, Бурса

Датум

27 април – 01 мај 2023

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

Ескишехир, Анкара, Бурса – Велигден

Ескишехир  е град во северозападниот дел на Централна Анадолија. Често е познат на национално ниво како „студентски град“ поради големиот број студенти кои се запишуваат на два локални универзитети кои сочинуваат најмалку една десетина од неговите 885.000 жители .Сега со воспоставувањето на брзата железничка врска, регионалните туристи, во најмала рака, брзо реагираат размислувајќи да го проверат „чудото во степите“ – „Венеција од Анадолија“, како што велат, прилично хиперболично. Дом на најхипетната толпа во главно конзервативната внатрешност на Турција, Ескишехир е одличен за опуштен ден или два за да ја прекинете вашата турска одисеја, а исто така обезбедува погодна основа за истражување на малку посетениот околен регион.

 

Анкара е главен град на Турција и нејзиниот втор град по големина по Истанбул. Буквално и преносно, тој е во срцето на Турција и Централна Анадолија,околниот регион.
Модерен градски пејзаж на Анкара, гледан од патеката што води до Аниткабир како горд главен град на Турската Република, тука е лесно да се следат чекорите од раните републикански години, без разлика дали тоа е во форма на парична казна. градби од првото национално движење за архитектура или спомениците од 1940-тите, следејќи ја тоталитарната естетика на ерата. Локалните музеи изобилуваат со некои од најдобрите уметнички дела во земјата, антички и модерни. И бидејќи беше изградена на претежно неплодните степи од Централна Анадолија, Анкара енергично спроведуваше политика на садење дрвја, што резултираше со многу паркови и шуми околу неа, што дополнително го зголеми нејзиниот шарм.

 

Бурса се наоѓа во северозападниот дел на Анадолијана падините на планината Улудаг висока околу 2.500 метри во јужниот дел на Мраморскиот регион .Градот е најпознат по текстилот. Во минатото градот бил центар на производството на свила.Денес најпозната знаменитост поврзана со свилата е „Каза Ан“, кој од1490 година е центар на трговијата со свила. Зградата располага со 95 соби. На горниот кат може да се купи речиси сè – од свилени марами до постелнина и облека со традиционалните турски мотиви. Денеска, во градот се одржува Саем на меѓународниот текстил. Освен автомобилска и текстилна индустрија, градот е познат и по производство на млечни производи, преработена хранаи пијалаци.

 

1 ден 27.04.2023 (четврток ) Скопје, Велес  Кавадарци,Неготино -Ескишехир

Тргнување на групата во 12.00 часот. Патувањето се одвива преку Грција со нoќно возење и царински формалности.

 

2 ден 28.04.2023 (петок) Ескишехир

Пристигнување во Ескишехир – познат и како „турска Венеција“, родното место на Насрадин Хоџа. Денес тој е модерен и просперитетен град и четврти по големина универзитетски центар во светот со речиси 2 милиони студенти. Разгледување на Ескишехир  етнографскиот комплекс „Одунпазар“ Куршунлу џамија, Кент Парк со вештачка плажа. Сместување во хотелот по краток одмор се продолжува кон паркот Сазова.

Полудневна екскурзија до паркот Сaзова каде што е импресивниот замок од бајките, кој потсетува на Дизниленд. Aзиската минијатура со 32 модели , нај новата зоолошка градина „Ескишехир“ со 234 животни, изградена во 2017 година – на територијата на зоолошката градина има Тропски истражувачки центар, јапонска градина, куќа на папагали и др.

Слободно време за возење со гондола/ брод по вештачки ископаните канали на реката Порсук, слично на Венеција (навечер мостовите над каналите светат во различни бои ) и прошетка низ центарт на Ескишехир. Ноќевање.

 

03 ден 29.04.2023(сабота) Ескишехир – Анкара

Појадок.По појадокот заминување заАнкара главниот град на Турција .Пристигнување во Анкара на пладне панорамски разглед на градот со водич: Мавзолејот на на Ататурк основачот на современа Турција, Музејот на Анадолските цивилијации, Етнографскиот музеј, Турското Кале ,старата зграда на Парламентот, Цитаделата. По разгледот  слободно време за индивидуална  прошетка. Групата во вечерните часови се врака за Ескишехир . Ноќевање.

 

04 ден 30.04.2023 (недела) Бурса – Кавадарци

Појадок. Се одјавуваме од хотелот и заминуваме кон Бурса .*Панорамски разглед на Бурса и првиот главен град на Отоманската империја. . Разглед на градот –познатата Ули Џамиja со дваесет блескави мали куполи и извонредна фонтана во внатрешноста.Паркот Топхане своето име го носи по историските топови во овој парк. Во минатото,   од овие топови било пукано за да се информираат за време на ифтар и сахур за време на Рамазан. Во паркот Топхане се наоѓаат Саат кулата, гробниците Осман Гази и Орхан Гази како и историските топови. Посета на Коза Хан– „познатиот пат на свилата“, кој е единствен со своите безброј продавници со свилени марами – вистинско уметничко дело. Слободно време за шолја миризлив турски чај Можност за ручек во типичен локален ресторан со познатиот специјалитет на Бурса – Искендер ќебап. Потоа групата се упатуваме кон Македонија.

 

05 ден 01.05.2023 (понеделник)

Пристигнување во Македонија во попладневните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 15.03.2023: 169€/ 10.480 денари

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 189€/ 11,720 денари

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје –Квадарци -Ескишехир– Скопје;
 • Сместување во хотел 3* – 2 Ноќевања со појадок;
 • Посета на Бурса (Ули Џамија, Паркот Топхане,
 • КозанХан.
 • Професионален туристички пратител на групата;
 • Професионален локален туристички водич.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Панорамски разглед на Ескишехир+паркот Сазова (задолжително)-15 еур;
 • Целодневен излет до Анкара (автобус +локален водич)  30 евра миниум 35 патници;
 • Влезници за во музејот на Анадолската цивилизација;
 • Доплата за еднокреветна соба 2.400.ден;
 • Патничко здраствено осигурување 200 ден.

НАПОМЕНА:

 • За реализација на програмата потребни се минимум 40 лица
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање,во случај на недоволен бој на патници.
 • Пасошот треба да биде со важност мин. 6 месеци од денот на враќање.
 • Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата.
 • Агенцијата го задржува правото за промена на термините за излетите.
 • За ова патување важат општите услови на Т.А. Екстра Бус.
Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

Menu

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'monsterinsights_tracking_script' not found or invalid function name in /home/customer/www/ekstrabus.com.mk/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287