Истанбул – НОВА ГОДИНА 2023 (3 ноќи)

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Истанбул, Турција

Датум

29 декември 2022 – 02 јануар 2023

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

Нова Година во Истанбул 3ноќи

129 EUR

Прв ден (29.12.2022) Четврток

Турата стартува околу 16:00 часот од Скопје. Ноќно возење со попатни паузи,царински формалности, презентација на програма и информации околу тоа што ги очекува патниците во наредните три дена.

Втор ден(30.12.2022) Петок

Пристигнување на групaта во Истанбул

Групата се упатува кон хотелот заедно со својот багаж, каде истиот се остава во просторија предодредена за чување на багаж.

Check in во хотелот е после 14:00 часот

По самото пристигнување патниците добиваат слободно време за прошетка до Капали Чаршија со локален водич, а враќањето кон хотелот е индивидуално бидејќи Капали Чаршија се наоѓа на 20 минути пеш од хотелот, а секој би сакал да има слободно време и приватност при пазарењето во чаршијата.
Во попладневните часови во договорено време се уплатуваме кон факултативите излети кои се предвидени за овој ден.

Облакодерот “Сафир”- Кулата Сафир е една од нашите најбарани сензации во Истанбул. Сафир е облакодер каде што со сите патници се искачуваме на највисокиот спрат од кулата и каде што има отворена стаклена тераса со 360 степени поглед. Овде имате можност да ги направите најдобрите фотографии кон Европската и Азиската страна од градот. Исто така ќе прошетате виртуелно преку 4D проекцијата од 15 минути низ најбитните знаменитости во Истанбул.

Таксим Плоштадот- Турата завршува со посета на плоштадот “Tаксим”. Главниот центар на градот,на кој се одржуваат главните митинзи и прослави! Покрај Таксим поминува познатата Истикал улица на која се движи познатиот трамвај! На Истакал сенаоѓаат познатите дискотеки и кафулиња,а ова значи дека групата има идеална можност за излегување во некоја од локалните дискотеки.

Трет ден (31.12.2022)Сабота

Појадок во хотелот, а потоа се уптуваме кон Балат и Галата Порт.

Балат- Балат важи за една од Христијанските населби во Истанбул каде што може да се сретнат многу цркви, меѓу кои и Железната црква која е донација и е изградена од Македонски мајстори. Се посетува Железната црква, каде може да се посети гробот на Партеније Зоографски. По посетата групата има слободно време околу час и половина за прошетка по уникатните историски шарени улички.

Галата Порт-Галата Порт претставува најново пристаниште со ексклузивен Европски изглед кое што секојдневно го посетуваат многубројните светски туристи на дневно ниво.

После Галата порт се враќаме назад во хотелот за да се подготвиме за најлудата веќер и најубавиот дочек на брод. Организиран транспорт до Босфор со нашите автобуси. Дочек на Нова Година. Враќање во хотел. Ноќевање

Четврти ден (01.01.2023) Недела

Доцен појадок во хотелот.
По појадокот се упатуваме на следните факултативни излети:

Крстарење по Босфор-2 часа крстарење, незаборавно дружење и доживување,еден поинаков Истанбул,сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу и познатите вили од играните серии. На самото пристаниште ,има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето.

Ускудар (Азиски дел)
На Ускудар ќе ги сретнеме традиционалните отворени кафетерии каде ќе може да го вкусите кафето ,чајот и познатата алва во боја. Исто така од овде ќе имате прилика да ја видите Моминската Кула на само 30 метри од вас.   

Emaar Square Mall Emaar Square Mall е нова атракција во Истанбул која се наоѓа во азискиот дел на градот и преставува една од најатрактивните места кои треба да се посетат.Овој трговски центар годишно во просек го посетуваат 25 милиони посетители.

WaterGarden Покрај Emaar Square, групата го посетува и Watergarden. Ова дестинација е на нашата листа, бидејќи нуди посебно доживување, особено кога ќе го посетиме, а тоа е навечер. Огромните фонтани, обоени од многуте светла, го прават овој трговски центар посебен. Овој трговски ценар го става Истанбул рамо до рамо со Дубаи. Враќање во хотел. Ноќевање

Петти ден (02.01.2023) Понеделник

По појадокот во хотелот следува одјавување и посета на продавницата за слатки работи”KOСКА“Од Коска се упатуваме на шопинг во Аутлетот 212 во Истанбул.
По шопингот,поаѓање кон Македонија.
Предвидено е пристигнување после полноќ во Скопје.

Што е вклучено во цената?

-Две ноќевања во хотел со 3* со појадок
-Автобуски превоз,
-Лиценциран придружник
-Лиценциран туристички водич
-Посета на Капали Чаршија
-Туристичка такса
-Посета на турската продавница “КОСКА”
-Шопинг во 212 Центарот

Што не е вклучено во цената?

-Патничко осигурување
-Факултативни излети
-Индивидуални трошкови

 

НАПОМЕНА:

Задолжителна проверка на пасошот.
Не треба да е на 6 месеци пред истекување од моментот на влез и излез од Р.Турција.
Цените се изразени во евра, а курсот на еврото се пресметува 62 денари
За сингл соба се доплатуваат 50 евра дополнително од аранжманот поради вториот кревет
Деца од 0 – 2,99 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
Деца од 3 до 11,99 години плаќаат 50% од износот на аранжманот доколку се придружувани со двајца возрасни
Дете до 12 години придружувано со едно возрасно лице плаќа 100% од сумата на аранжманот.

Факултативни излети

  • Балат и Галата Порт 20е
  • Крстарење по Босфор,Ускудар,Emmar Square Mall,Watergarden  60е
  • Дочек на Нова Година на Брод 75е

Дочек на Нова година ке биде организиран на приватен брод .Целосна наша организација со Dj, бенд, караоке, наградни игри, огномети и уште многу други изненадувања.

-4 пијачки (алкохолни/безалкохолни)
-трансфер од хотелот до бродот и назад
-4 часа незаборавна забава на брод
-шведска маса

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

Menu