Истанбул – Велигден

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Истанбул, Турција

Датум

13 април – 17 април 2023

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

ИСТАНБУЛ

1 Ден 13.04.2023 (Четврток)

Поаѓање од градовите:
-Скопје
-Велес
-Кавадарци
-Неготино

Ноќно патување со попатни паузи.

 

2 ден 14.04.2023 (Петок)

Пристигнување во предпладневните часови, оставање на багажот во Хотелот кој се наоѓа во областа Лалели.

По краткиот одмор со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со движење преку Капали Чаршија(чаршијата со над 3000 продавници едно од најпосетуваните места во Истанбул) до посета на:

-Хиподромот ( во вид на потковица, кој некогаш служел за коњски трки) а денес е познат како плоштадот Султан Ахмет каде се наоѓа исто имената Џамија денес позната како,

Сината Џамија можност за индивидуална посета (чија каректеристика е тоа што е единствената џамија со 6 минариња на сино-зелените кристали и мермерни камчииња го добила името Сината)

Аја Софија можност за индивидуална посета (најпрво изградена како црква на Светата мудрост градена во време на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот ја претвара во џамија за покасно да биде прогласена за музеј и беше една од најпосетуваните атракции во Истанбул но претседателот Ердоган повторно ја претвори во џамија)

-Палатата Топ Капи факултативен разглед на истата со локален водич (е музејот каде се наоѓа мечот на пророкот Мухамед ,палатата претсавува административен центар на Османлиската Империја во која живееле со векови турските султани заедно со нивните семејства и најважните соработници и буквално претставува град во град составена од повеќе објекти и прекрасен поглед кон Босфорот)

-По завршување на пешачката тура слободни активности и можност за шопинг во Капали Чаршија и областа Лалели преплавена со продавници.

-Во вечерните часови предлагаме факултативна посета на Sapphire Seyir Terasiсо 4Д проекција (Една од највисоките згради во Истанбул од која може да направите прекрасни фотографии и да уживата во 4Д проекцијата преку која ќе ги посетите најпознатите места во Истанбул навистина прекрасно доживување)

Ноќевање

 

3 ден 15.04.2023 (Сабота)

-Појадок.

После појадокот можност за утринско турско кафе на Пјер Лоти од каде имаме прекрасен поглед на заливот Златен рог и на стариот и новиот европски дел на Истанбул.

-Панорамски разглед со локален водич кој ги вклучува:

-Пјер Лоти (жичара + водич)

-Балат (Стара христијанска населба со прекрасни дрвени куќи во која преовладуваат живописните бои на фасадите и мали кафулиња. Тука се наоѓа и старата Грчка гимназија и Вселенската Патријаршија)

-Вселенската Патријаршија (која помагала за ширењето на христијанството во овој дел, исто така овде во црквата Свети Ѓорѓија можете да го видите еден од клиновите со кој бил распнат Исус Христос.)

-Галата Кула (ќе направиме прекрасни фотографии и ќе ја научиме историјата за истата од нашиот локален водич)

-Плоштадот Таксим (најпознатиот плоштад во Истанбул до кој води најпознатата пешачка улица Истиклал, која е полна со продавници,кафичи и ресторани) Слободно време за прошетка.

Долма Бахче палатата факултативна посета со локален водич (палатата во која е преточено целото богатство и раскош во кој уживале султаните.раскошот на внатрешноста може само да се доживее со посета на истата, за која се употребени 14 тони злато ,40 тони сребро прекрасни лустери 288 соби, 68 тоалети прекрасни градини…)

Крстарење по Босфорот (прекрасно крстарење покрај европскиот и азискиот брег на Босфорот каде се наоѓаат куќите на познати турски глумци,политичари и бизнисмени многу од нив ќе ги препознаете од турските ТВ серии.)

Ноќно крстарење на Босфорот факултативна можност за три часовно ноќно крстарење по Босфорот придружено со традиционални турски танци неограничени алкохолни и безалкохолни пиалоци и три вида мени по избор

-Слободни активности

-Ноќевање

 

4 ден 16.04.2023 (Недела)

-Појадок.

После појадокот се одјавуваме од хотелот и се упатуваме кон Паркот Емирган.Паркот Емирган се наоѓа во убавата населба Емирган покрај брегот на Босфорот и зафаќа површина од 325.000 квадратни метри. Некогаш приватно место на египетскиот Кедив Исмаил Паша, и откако беше подарок од отоманскиот султан Мурад IV на иранскиот благородник Емир Гун, денес паркот служи како многу убава јавна градина и за локалното население и за туристите во Истанбул,посетителите можат да уживаат во милијарди лалиња во 120 различни видови кои цветаат во април, како и во неколку културни и уметнички активности кои се организираат во паркот Емирган.

Посета на најголемата продавница КОСКА доколку сакате да си купите Алва, Локум, Баклава и други слатки производи.

Шопинг центар ФОРУМ во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми Turkuazoo во Истанбул, кој може да се посети факултативно. Во близина на истиот има Декатлон и Икеа. Слободно време за шопинг.

-Поаѓање за Македонија ноќно возење со попатни паузи.

 

5 ден 17.04.2023 (Понеделник)

-Пристигнување во Македонија во утринските часови

 

Цена на аранжманот:

109 евра (6.750 ден.)Промо цена до 28.02.2023

119 евра (7.378 ден.) Промо цена до 15.03.2023

129 евра (7.990 ден.)Редовна цена

 

Во цената на арaнжманот е вклучено:

 • Превоз на наведената релација со високо туристички автобус,
 • 2 Ноќевања со појадок во Хотел 3* областа Лалели во Истанбул,
 • Пешачки разглед со локален водич (Капали Чаршија,Хиподром,Аја Софија,Сината џамија)
 • Посета на најголемата продавница КОСКА,
 • Посета на шопинг центар ФОРУМ,
 • Профисионален туристички придружник,
 • Организација и реализација на патувањето
 • Туристичка такса

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 •  Панорамски разглед со локален водич 20 € – задолжително
 • Пјер Лоти (жичара + локален водич)
 • Балат
 • Вселенската Патријаршија
 • Галата Кула
 • Плоштадот Таксим
 • Крстарење по Босфор 20 
 • Посета на палатата Долма Бахче (Влезница + локален водич) 40 
 • Посета на Топ Капи палатата (Влезница + локален водич) 40 
 • Sapphire Seyir Terasiсо 4Д проекција (Влезница + локален водич) 30 
 • Ноќно крстарење на Босфорот (факултативна можност за три часовно ноќно крстарење по Босфорот придружено со традиционални турски танци неограничени алкохолни и безалкохолни пиалоци и три вида мени по избор )45 
 • Аквариумо Turkuazoo (превоз,влезница) 30
 • Паркот Емирган (превоз) 10
 • Здраствено патничко осигурување (задолжително) 200 ден.

 

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници;
Доколку не се оствари реализација за минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот најдоцна 5 дена пред поаѓање;
Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;
Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;
Пасошот мора да има важност минимум 180 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

Бурса – Велигден

Menu

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'monsterinsights_tracking_script' not found or invalid function name in /home/customer/www/ekstrabus.com.mk/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287