ПРВИ МАЈ ВО КАВАЛА 2023

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Кавала, Грција

Датум

29 април – 1 мај 2023

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

ПРВИ МАЈ ВО КАВАЛА
(Целодневен излет на Зелениот Остров Тасос)

Прв ден: 29.04.2023 (сабота)

03:00 часот заминување на групата од Скопје и во 04:30 часот од Кавадарци (пред туристичките агенции) кон Грција со попатни застанувања и одмори. Околу пладне пристигнување во Кавала, еден од најубавите грчки градови кој покрај трите имиња – Неаполис, Христополис и Кавала многумина го нарекуваат Монте Карло. Градот наликува на амфитеатар свртен кон морето, сонцето и кон месечината и оддалеку потсетува на снегулка која скалесто се спушта кон големото пристаниште. Сместување во хотел „Oceanis“ 4****, лоциран во строгиот центар на градот. Слободно време за одмор од патувањето и за индивидуални активности. Во попладневните часови разгледување на стариот дел на Кавала, градот зачетник на христијанството во Грција од каде Апостол Павле започнал да го проповеда Светото писмо, градот кој бил главен центар за време на владеењето на Александар Македонски. Од 15. до 20. век Кавала е под Турска власт и од тоа време останал најважниот градски споменик – стариот аквадукт, денес познат како „Камарес“ кој изгледа како мост кој е поврзан со старите куќи од едната и од другата страна на градот. Во таквата турска Кавала во 1769 година е роден Мухамед Али Паша, или Мехмед Паша, кој во 1801 година е испратен во Египет каде станал основач на модерната Египетска држава. Во Кавала до денес е зачувана неговата родна куќа како музеј. Ноќевање.

Втор ден: 30.04.2023 (недела)

Појадок. Заминување на групата кон пристаништето Керамоти на целодневен излет на островот Тасос. Следи четириесетминутно патување со фериброд, а по пристигнувањето во Лименас, главниот град на Тасос, патувањето продолжува кон женскиот манастир „Свети Архангел Михаил“ каде се чува најсветата реликвија – клинец со кој Исус Христос бил распнат на крстот. По разгледувањето на манастирот продолжуваме кон едно од најатрактивните туристички места на Тасос – Потос. Слободно време за индивидуални прошетки. Потоа заминуваме кон традиционалното планинско етно село Панагиа (Богородица) со специфична архитектура на куќите. Посета на трите извори со студена чиста вода која тече надолу од планините до селото по канали кои го пленат секој што ќе ги види. Во договореното време враќање во Лименас, а потоа со фериброд во Керамоти.Ноќевање.
Трети ден: 01.05.2023 (понеделник)

Појадок. Во договореното време одјавување од хотелот и заминување кон Неа Ираклица, едно од најпознатите туристички места во близина на Кавала. Слободно време индивидуални прошетки и ручек. Во попладневните часови заминување кон Македонија. Пристигнување во вечерните  часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ………139 евра (8.620 денари)

 (плаќање во денарска противвредност)

 

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

  • Превоз со автобус на наведената релација
  • Две ноќевања со појадок во хотел „Oceanis“ 4 ****
  • Организиран разглед на градот
  • Целодневен излет на островот Тасос со вклучен автобуски превоз и билет за фериброд
  • Посета на туристичкото место Ираклица
  • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

  • Патничко осигурување
  • Туристичка такса – 1.5 евро по лице од вечер (се плаќа во агенцијата)
  • Доплата за еднокреветна соба…..30 евра (за двете ноќевања)
  • Деца до 6 години бесплатно доколку немаат седиште во автобус и користат заеднички кревет со две возрасни лица, деца од 2-6 години плаќаат 50% од цената-имаат седиште во автобус и дополнителен кревет

 

НАПОМЕНА: За реализација на патувањето потребни се минимум 35 патници

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

ВИЛА САЛА КСАМИЛ 2023

Menu