САРАЕВО – 11 ОКТОМВРИ

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Сараево, Босна и Херцеговина

Датум

07 октомври 2022 – 11 октомври 2022

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

САРАЕВО – МОСТАР – МОКРА ГОРА – КОЊИЦ – ЈАБЛАНИЦА
  СО ПОСЕТА НА ТЕРМАЛНА РИВИЕРА

Сараево, главен град и културен центар на Босна и Херцеговина. Лежи во тесната долина на реката Миљачка, во подножјето на планината Требевиќ. Град на контрасти и различности кој нуди за секого по нешто. “Ерусалим на Европа“ или „Ерусалим на Балканот“, тој е еден од само неколкуте големи европски градови кои имаат џамија, католичка црква, православна црква и синагога во исто соседство. Град со околу 400.000жители, бурна историја, град домаќин на 14-те Олимписки игри(1984).

 

Прв ден: 07.10.2022 (Петок ) Кавадарци – Сараево.      

 Поаѓање во вечерните часови од Кавадарци. Патуваме преку граничен премин Табановце, со ноќно возење низ Србија, со попатни паузи за одмор и гранични формалности.

 

Втор ден: 08.10.2022 (Сабота) Сараево      

 Пристигнување во Сараево во утринските часови. Разглед на градот со локален водич: Врело Босна, Сарај, градската куќа, Латинска чуприја – местото на атентатот на Франц Фердинант, улицата Казанџилук со многубројните занаетчиски дуќани од периодот на Отоманското царство, одиме по пешачката зона каде е катердалата Срце Христово, соборната црква Св. Тројца, Гази Хусрефбегова и Царската џамија, Башчаршија, мостовите….Смесување во хотел. Можност за факултативан посета на термална ревиера во хотел Хилс 5*. Ноќевање

 

Трет ден: 09.10.2022 (Недела) Сараево – Мостар – Сараево.

 Појадок. По појадокот предвидена факултативна посета на Мостар. Посета на Бункерот – атомското скривалиште на Тито во Коњиц, а потoа се продолжува кон Јабланица  со попатна посета на срушениот мост од Втората Светска Војна познат како битката на Неретва. Продолжуваме кон Мостар, градот каде се сретнува северот со југот и западот со истокот, град во кој реката Неретва со векови ги дели културите и религиите, град во кој различностите и спротивностите можат да се видат и почувствуваат на секој агол. Посета на: Стариот мост, улицата Кујунџилук со занаетчиските дуќани, Отоманските резиденции од XVI-XIX век итн. Во попладневните часови враќање кон Сараево. Ноќевање

 

Четврти ден: 10.10.2022 (Понеделник) Сараево – Вишеград – Дрвенград – Кавадарци

 Појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Посета на градот Вишеград    со посета на симболот на градот, мостот изграден од Мехмед Паша Соколовиќ кој  е под заштитана UNESCO и опишан во романот на Иво Андриќ „Мостот на   

Дрина“. Слободно време за индивидуални активности. Заминуваме кон Мокра Гора и посета на Дрвен град изграден по идеја на Емир Кустурица. Посета на единсвената музејска железница Шарганската Осмица. Слободно време. Враќање кон Македонија со попатни паузи.

 

Петти ден: 11.10.2022 (Вторник)

Пристигнување Кавадарци во утринските часови.

      ЦЕНА НА АРАЖМАНОТ: 6.200 ден

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Aвтобуски превоз на дадената релација;
 • Сместување во хотел со 3* на база 2 ноќевања со појадок во Сараево;
 • Разгледување на Сараево со локален водич;
 • Разглед на Андрич град, Дрвен град;
 • Посета на железницата Шарганска осмица;
 • Придружник на групата.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Здравствено патничко осигурување (задолжително) – 200 денари;
 • Посета на Термална ривиера Хотел Хилс 5* со везница и превоз –10евра(620.ден) (миниум 10 патници);
 • Полудневен излет до Мостар и разглед + посета на Бункерот на Тито – 30 евра (минум 35 патници);
 • Разглед и посета на Дрвенград (влез 1-3е се плаќа при влез);
 • Туристичка такса 2 евра – се плаќа во автобус;
 • Доплата за 1/1 соба е 2.200 ден.

 

НАПОМЕНИ:

 • Плаќањето ќе се врши во денари по курс од 62 мкд за 1€;
 • За реализација на овој аранжман потребни се минимум 40 патници;
 • За секое лице потребен е пасош со минимум важност 3 месеци од денот на враќање;
 • Може да се патува со лична карта.
 • ***Организиран превоз од Кавадарци, Неготино, Велес, Скопје и Куманово.

За овој аранжман важат општите услови за патување на Т. А.Екстра Бус и СКТМ.

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

НОВИ САД – Велигден

БУДВА – Апартмани AZZURO

Menu