САРАЕВО – 8ми Март

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Сараево, Босна и Херцеговина

Датум

07 март – 11 март 2024

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

САРАЕВО – МОСТАР – МОКРА ГОРА – КОЊИЦ – ЈАБЛАНИЦА
  СО ПОСЕТА НА ТЕРМАЛНА РИВИЕРА

Прв ден: 07.03.2024 (Четврток) Кавадарци – Сараево

Поаѓање во вечерните часови од Кавадарци. Патуваме преку граничен премин Табановце, со ноќно возење низ Србија, со попатни паузи за одмор и гранични формалности.

Втор ден:08.03.2024 (Петок) Сараево

Пристигнување во Сараево во претпладневните часови. Пешачки разглед на градот со локален водич и посета на: градската куќа, Латинска чуприја – местото на атентатот на Франц Фердинант, улицата Казанџилук со многубројните занаетчиски дуќани од периодот на Отоманското царство,катердалата Срце Христово, Соборната црква Св. Тројца, Гази Хусрефбегова и Царската џамија,Башчаршија, мостовите….Смесување во хотел. *Можност за факултативан посета на термална ревиера во хотел Хилс 5*.(патниците треба да имаат купачи костими и влечки за да ја користа ова факултатива) Свечена осмомартовска вечера во хотел Холивуд Ноќевање.

Трет ден:09.03.2024(Сабота) Сараево ,Бункер на Тито,Јабланица, Мостар ,Сараево.

Појадок.

По појадокот предвидена факултативна посета на Мостар. Посета на Бункерот- атомското скривалиште на Тито во Коњиц, а потoа се продолжува кон Јабланица со попатна посета на срушениот мост од Втората Светска Војна познат по битката на Неретва. Продолжуваме кон Мостар, градот каде се сретнува северот со југот и западот со истокот, град во кој реката Неретва со векови ги дели културите и религиите, град во кој различностите и спротивностите можат да се видат и почувствуваат на секој агол. Вклучена посета на: Стариот мост, улицата Кујунџилук со занаетчиските дуќани, Отоманските резиденции од XVI-XIX век итн. Во попладневните часови враќање кон Сараево. Ноќевање.

Четврти ден:10.03.2024(Недела ) Сараево, Босански Пирамиди, Вишеград, Кавадарци

Појадок.

Напуштање на хотелот. Факултативна посета на местото Високо-каде се наоѓаат едни од најстарите пирамиди и енергетски полиња во светот – Босанските пирамиди. Малото гратче Високо ја крие мистерија на петте пирамиди, онаа на Сонцето, Пирамидата на Месечината, на Змејот, на Мајката Земја и Пирамидата на Љубовта. Со својата висина од 220 метри, Пирамидата на Сонцето, е најголемата пирамида во светот. Продолжуваме кон посета на тунелот ‘Равно 1” во кој имаме околу еден час посета во внатрешноста на ископините кои се наоѓаат во подножјето на пиреамидите. Докажано е дека просториите под пирамидите имаат лековити моќи поради големото ниво на јонизација. По завршување на посетата се враќаме во хотел.

***Патниците кои нема да ги посетат пирамидите имат слободно време во хотел со тоа што по враќање од пирамидите ќе бидат земени од хотелот.

Заминување кон градот Вишеград.Го посетуваме симболот на градот мостот изграден од Мехмед Паша Соколовиќ кој е под заштитана UNESCO и опишан во романот „Мостот на Дрина“на Иво Андриќ.Воедно го посетуваме и ,,Андриќ Град”познат како камен град изграден по идеа на Емил Костурица во чест на Иво Андриќ. Враќање кон Македонија со попатни паузи.

Петти ден: 11.03.2024 (Понеделник ) Сараево-Кавадарци

Пристигнување во Кавадарци во утринските часови.

ЦЕНА НА АРАЖМАНОТ до 31.12.2023: 110 евра / 6,820 денари
РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАЖМАНОТ: 120 евра / 7.500 денари

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • -Aвтобуски превоз на дадената релација;
 • -Сместување во хотел со 3* на база 2 ноќевања со појадок во Сараево;
 • -Разгледување на Сараево со локален водич;
 • -Разглед на Андрич град,
 • -Придружник на групата.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • -Здравствено патничко осигурување (задолжително) – 200 денари;
 • -Посета на Термална ривиера Хотел Хилс 5* со везница и превоз –10евра(620.ден)
 • (миниум 10 патници);
 • – Свечена осмомартовска вечера во хотел Холивуд -дополнително цена
 • -Полудневен излет до Мостар и разглед + посета на Бункерот на Тито –40 евра (минум 35
 • патници);
 • -Постета на Босански Пирамиди 25 евра (миниум 30 патници);
 • -Туристичка такса 2 евра -се плаќа во агенција;

НАПОМЕНИ:

 • Плаќањето ќе се врши во денари по курс од 62 мкд за 1€;
 • За реализација на овој аранжман потребни се минимум 40 патници;
 • За секое лице потребен е пасош со минимум важност 3 месеци од денот на враќање;
 • Може да се патува и со лична карта.

***Организиран превоз од Кавадарци, Неготино, Велес, Скопје и Куманово.

Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

КУШАДАСИ – AYMA BEACH RESORT ****

Верона – Венеција – Трст – 8ми Март

Фиренца – Чинкве Тере – Велигден

Menu