Тунис – Нова година 2024 (авион)

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Тунис

Датум

28.12.2023 – 02.01.2024

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / booking@ekstrabus.com

Тунис – Нова година 2024

Ден 1
Софија – Енфида, Хамамет, Сус, Монастир

Состанок на аеродромот во Софија, терминал 2 за директен чартер лет до Енфида управуван од BH Air.

Ден 2
Енфида, Хамамет, Сус, Монастир

Слободно време. Можност за посета на дополнителните екскурзии што ги нуди партнерската компанија

Ден 3
Енфида, Хамамет, Сус, Монастир

Слободно време. Можност за посета на дополнителните екскурзии што ги нуди партнерската компанија,

Ден 4
Енфида, Хамамет, Сус, Монастир

Слободно време. Можност за посета на дополнителните екскурзии што ги нуди партнерската компанија… Празнична програма и новогодишна гала вечера (со доплата).

Ден 5
Енфида, Хамамет, Сус, Монастир

Слободно време. Можност за посета на дополнителните екскурзии што ги нуди партнерската компанија,

Ден 6
Енфида, Хамамет, Сус, Монастир – Софија

По појадокот, одјавување од собите и трансфер до аеродромот Енфида. Директен чартер лет за Софија. Слетување на аеродромот во Софија

 

Дополнителни информации

Нова Година во Тунис, Енфида
2024 година

со директен чартер лет од Софија

28.12.2023 – 02.01.2024 вкл. 5 ноќевања / 6 дена

 

Цената на пакетот е во евра и вклучува:

 • Авионски билет Софија – Енфида – Софија со чартер лет со вклучени аеродромски такси;
 • Рачен багаж до 7 кг. и чекиран багаж до 20 кг.;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • 5 ноќевања во избраниот хотел на соодветна услуга (за новогодишна програма);
 • 6 ноќевања во избраниот хотел на соодветна услуга (за Божиќната програма)
 • Медицинско осигурување „Помош при патување во странство“ кај осигурителната компанија „Уника“ со покритие од 10.000евра и помош;
 • Претставник на тур-операторот на бугарски јазик за време на целиот престој.

 

Цената на пакетот НЕ вклучува:

 • Дополнителни услуги и екскурзии според програмата;
 • Празнична Божиќна и Новогодишна вечера;
 • Трошоци од лична природа;
 • Осигурување „откажување на патување“ – доплатата зависи од цената на купениот пакет и периодот на откажување.
 • Нудиме можност за додавање на денот на склучувањето на договорот, според условите на осигурителна компанија „Алијанц“;
 • Дополнително здравствено осигурување за лица на возраст од 65 до 74 години – 5 евра / 10 лева;
 • Дополнително здравствено осигурување за лица на возраст од 75 до 89 години – 12 евра / 24 лева;
 • Данок на гориво – објавен 21 ден пред летот (доколку авиокомпанијата наложи).


Дополнителни екскурзии

Целодневна екскурзија до Тунис, Картагина, Сиди Бу Саид

65 евра – возрасен / 35 евра – дете до 11,99 години – при резервација на лице место

 • Истражување на стариот дел на Тунис – Медина од XIII век /УНЕСКО/, каде владее колоритна атмосфера. Ќе го гледаме Источниот пазар.
 • Ручек (пијалоците не се вклучени).
 • Античка Картагина – бисерот на Средоземното Море, искапен во зраците на славата и големината каде ќе ги истражите урнатините на еден од најпознатите градови на антиката. Картагина настанала како феникиска колонија во 814 п.н.е., владеела со западниот Медитеран со векови.
 • Продолжуваме со посета на уметничкиот град Сиди Бу Саид – еден од најубавите во Тунис, со арома на јасмин /УНЕСКО/. Градот го нарекуваат туниски Монмартр, бидејќи таму уметникот е мајстор на искуството…
 • Слободно време за прошетка по живописните улици за да уживате во атмосферата и неверојатниот поглед од терасите на Сиди Бу Саид или да го пробате локалниот специјалитет во ориентално кафуле со наргиле – зелен чај со листови од нане и кедрови јатки и да купите сувенири. Враќање во хотелите на вечера.


Целодневна екскурзија до Дуга – меѓу историските слоеви на Тунис

70 евра – возрасен / 40 евра – дете до 11,99 години – при резервација на лице место

 • Екскурзијата започнува со поминување низ историски предели – поранешни римски територии, во кои се наоѓаат едни од најважните споменици во Северна Африка.
 • Го посетуваме најдобро зачуваниот римски град на територијата на Тунис – Дуга. Во Дуга ќе одиме по автентичната римска улица, ќе ја запознаеме историјата на оваа област и ќе се нурнеме во либиско – пунските, римските и византиските артефакти.
 • Ќе ручаме во еден од најамблематичните ресторани во областа Дуга.
 • Враќање во хотелот.

Посета на Зоолошката градина Фригија – полудневна екскурзија

35 евра – возрасен / 20 евра – дете до 11,99 години – при резервација на лице место

Паркот зафаќа површина од 36 хектари, каде живеат околу 400 животни. За посетителите е вистинско задоволство да набљудуваат различни животински видови во нивната природна средина. За удобност на туристите во паркот се одредени места за одмор, како што се ресторани, киосци и продавница за сувенири.

За оние кои сакаат поблизок контакт со жителите на зоолошката градина, хранењето на животните се нуди како платена опција.

Можете да го побарате ова на лице место.

Каируан, Ел Џем и Монастир: целодневна екскурзија

65 евра – возрасен / 35 евра – дете до 11,99 години – при резервација на лице место

 • Панорамска обиколка на муслиманскиот свет град Каируан, каде однадвор ќе ја видите џамијата Укба Ибн Нафии и работилницата за килими.
 • Ќе го видите и римскиот Колосеум во Ел Џем, кој е еден од најдобро зачуваните во светот.
 • Одморалиштето Монастир ќе ве шармира со уредноста и знаменитостите.

Патување со брод (полудневна екскурзија)

35 евра – возрасен / 20 евра – дете до 11,99 години – при резервација на лице место

Неколку часа патување на пиратски брод кој ќе ве однесе до најчистите води на Медитеранот. Не е неопходно да сте сопственик на јахта за да уживате во медитеранскиот ветер, да излезете во природата и да ја испробате магијата на ветерот и водата.

 

Пустината Сахара: 2-дневна  екскурзија со едно ноќевање во пустинска оаза (вклучен е превоз со џипови 4×4)

130 евра – возрасен / 70 евра – дете до 11,99 години – при резервација на лице место

 • Првиот ден од екскурзијата опфаќа посета на римскиот Колосеум во Ел Џем и населбата на Троглодитите во Матмата. Следи ручек во типичен ресторан. Потоа има можност да јавате камили низ песочните дини во Douz по желба, со доплата (околу 15 евра по лице). Сместување и вечера во хотел Offra Douz 4*  или сличен.
 • Вториот ден започнува со посета на исушеното солено езеро Шот ел Џерид. Со 4 x 4 џипови се упатуваме кон оазата Шебика , која е на само 4 км од границата со Алжир. Ова е и местото каде што се снимаше филмот „Англискиот пациент“. Истражете ја оазата со локален водич. Следува вистинскиот дел од сафарито со џип, кое ќе не однесе до Онг Жмел – местото каде што беше снимена една од епизодите на „Војна на ѕвездите“. По сафарито со автобус продолжуваме до градот Гафса. Ручек во Гафса (пијалоците не се вклучени во цената). Панорамска обиколка на градот Каируан – свет град за муслиманите, каде што е изградена првата џамија во Африка. Поаѓање кон хотелот и пристигнување за вечера.

ВАЖНО: Редоследот на деновите може да се смени.

*Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на екскурзии спроведени според програмата.

*Цените на екскурзијата се предмет на промена.

 

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА:

 1. Плаќања:

Авансно плаќање од 30% депозит по лице при резервација;

Дополнително плаќање: до 30 дена пред датумот на поаѓање;

 1. Потребни податоци за сите патници*:

Име и презиме според меѓународен пасош;

Единствен граѓански број (EUN) или датум на раѓање, доколку лицето е странски државјанин; Број на пасош и датум на важност;

*Туроператорот не е одговорен за неточни испратени податоци.

 1. Услови за отказ:

3.1. Рокот во кој корисникот може да се повлече од договорот (откажување) без да плати казна е до 60 дена пред датумот на патување.

3.2. Во случај на откажување од 59 до 31 ден пред датумот на поаѓање, казната е еднаква на потребниот депозит, според условите на конкретната програма, но не помалку од 30% од цената на патувањето.

3.3. Доколку откажувањето е направено 30 или помалку дена пред датумот на поаѓање, казната е 100% од цената на патувањето.

ВАЖНО:

– Промена на цената е можна во случај на: промена на транспортни трошоци /гориво/, аеродромски, пристанишни и сл. такси; промена за повеќе од 3% на девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидено зголемување на цената од страна на нашите партнери, како и во други објективно императивни случаи. Девизниот курс користен за пресметување на програмата EUR/USD e 1=1.

– Поради постојано менување на цените на горивата, авиокомпаниите можат да наплаќаат т.н. данок на гориво (fuel surcharge). Во таков случај, тур-операторот го задржува правото да ја промени цената на патувањето со вистинската вредност од цената на горивото и ќе се плаќа на сите резервации на летот за кои се наплаќа, без оглед на тоа кога се направени. Цените на горивата во програмата се пресметуваат со параметри 1000$/тон и 1 евро = 1 долар. При промена на цените на горивото може да биде додаден и данок на гориво. Оваа такса треба да ја објави тур-операторот и платена од страна на корисникот најдоцна 21 ден пред датумот на поаѓање.

– Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на полетување и пристигнување, за што тур-операторот ќе ги информира патниците навремено.

Информација за Хотел
RIADH PALMS RESORT & SPA
28/12/2023  02/01/2024 944 EUR
Информација за Хотел
EL MOURADI EL MENZAH
28/12/2023  02/01/2024 944 EUR
Информација за Хотел
EL MOURADI PORT EL KANTAOUI
28/12/2023  02/01/2024 944 EUR
Информација за Хотел
EL MOURADI CLUB KANTOUI
28/12/2023  02/01/2024 954 EUR
Информација за Хотел
HELYA BEACH & SPA
28/12/2023  02/01/2024 980 EUR
Информација за Хотел
MEDINA BELISAIRE & THALASSO
28/12/2023  02/01/2024 1.026 EUR
Информација за Хотел
MOVENPICK RESORT MARINE SPA
28/12/2023  02/01/2024 1.386 EUR
Информација за Хотел
HILTON SKANES BEACH RESORT
28/12/2023  02/01/2024 1.470 EUR
Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

Hotel Yastrebets 4+*

Menu