Врњачка бања 24 мај

Туристичка Агенција Екстра Бус
Локација

Врњачка бања, Србија

Датум

22 мај – 24 мај 2021

Контакт

043 420 020 / 072 230 200 / info@ekstrabus.com

ВРЊАЧКА БАЊА – НИШ – НИШКА БАЊА

Сместена во одличен парк полн со дрвја со особено шармантни куќи, Врњачка Бања е најславниот и најпопуларниот бањски град на Србија и во исто време, многу привлечен рекреативен центар. Околу Врњачка Бања се наоѓаат средновековните градби заштитени од УНЕСКО.

Својата репутација ја должи на своите терапевтски ефекти, познати веќе на римските трупи во вториот век од нашата ера. Врњачка Бања како град бил надграден од чешкиот барон Хердер во 1835 година, откако принцот Милош Обреновиќ сакал да биде како Карлови Вари. Оттогаш прима луѓе од цела јужна Европа, кои доаѓаат да се одморат или да се лекуваат. Летото е пријатно, а зимата е блага.

Природните извори може да се најдат на пет извори со минерална вода добро поставени во паркот.

Топла вода (36,5 ° C)
Снежник (17 ° C)
Слатина (24 ° C)
Езеро (27 ° C)
Бела пролет
Борјак
Врњачка врло

На лето, Врњачка Бања се претвора во еден од најголемите културни центри во Србија: литературни сореи во градска библиотека, класични концерти под главните градови и фестивал на кино-сценарио.

22.05.2021 (сабота)

Тргнување на групата од Кавадарци во раните утрински часови попоатно качување на патници од Неготино Велес Скопје Куманово.Групата се упатува кон граничен премин Табановце. Патувањето се одвива по течението на Реката Морава.Пристигнување на групата во пладневните часови, сместување во хотелот/апартмани.

Прошетка по паркот на Врначка Бања. Посета на Јапонската градина ,мостот на љубовта, изворите Језерце, Термалното купатило, изворот Снежанка, Замокот Беламарковиќ, прошетка по Врначката променда. Можност за вкусување на познатата Српска скара во многубројните ресторани сместени покрај Врначката река. Можност за користење на Спа центарот на хотелот.

23.05.2021 (недела)

Индивидуална прошетка и уживање во Врначка бања или факултативна посета на манстирот Жица. Манастир од 13 век во кој се крунисани многу српски кралеви.

24.05.2021 (понеделни)

Одјавување од хотелот/апартман. Групата се упатува кон Ниш.Посета на Нишка Бања, Челе Кула и  Нишката Тврдина. Во попладневните часови групата се упатува кон Македонија.

Хотел Соларис ресорт цена 6.900 ден.
Сместување во апартмани – цена 4.200 ден.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

-Aвтобуски превоз на дадената релација

*Сместување во Хотел Соларис 4* https://solarisresort.com/ на база 2 ноќевања полупансион (Цена 6.900 ден.)

*Сместување во Апартмани на база 2 ноќевања (Цена 4.200 ден.)

-Разгледување на Врначка Бања .

-Користење на спа ценарот за гостите во Хотел Соларис ( затворен базен со солена вода,солена соба,турско купатило,финска сауна,руска бања, ладна соба, арома тушеви, топли клупи, џакузи калдариуп, тепидариум,фитнес

-Придружник на групата

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Здравствено патничко осигурување (задолжително) – 200  денари

-Влезници за културно-историските споменици

-Факултативна посета на манастирот Жица 5 евра (миниум 30 патници)

НАПОМЕНА

*Плаќањето се врши исклучиво во денарска против вредност според наведената денарска цена.

*За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 7 дена пред поаѓање.

*Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, во случај на помал број на пријавени патници, или други непредвидени ситуации.

*Агенцијата го задржува правото на промена на редослед на излетите и посетите.

*За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници (75% пополнетост на автобусот е максимален број)

*За реализација на факултативните излети потребно е минумум 30 лица и се плаќаат кај водичот,

*Останатите услови на патување важат според годишниот програм на Т.А.Eкстра Бус

*Ги запазуваме сите протоколи за патување дадени за Ковид 19. Задолжително носење на маски

*Патувањето може да се реализира и со лична карта.

ЗА ОВА ПАТУВАЊЕ НЕ Е ПОТРЕБЕН PCR ТЕСТ ЗА COVID-19
Форма за резервација

Можеби ќе те интересира

No results found.
Menu